Meyan Kökü Neye İyi Gelir?
15 Mayıs 2024

Meyan Kökü Neye İyi Gelir?

Meyan kökü neye iyi gelir, özellikle kozmetik alanda yaygın şekilde kullanılan meyan kökü, saç ve cilt sağlığı için çok faydalıdır. Uzun yıllardır alternatif tıp tarafından birçok hastalığın tedavisinde kullanılan meyan kökü, Çin, Mısır, Asya uygarlarınca birçok hastalık için kullanılmış ve ünü tüm dünyaya yayılmıştır. Yaklaşık olarak 2 metre kadar boylanan meyan kökü, içerisinde uçucu yağlar, anetol, glikositler, bitki sterolleri gibi birçok madde bulunur.

Meyan kökü neye iyi gelir?

Saç ve cilt sağlığı: Meyan kökü cilt için kullanıldığında cilde pek çok avantaj sağlayabilir. Cilt sağlığını koruyarak, cildin parlak ve kusursuz bir görünüm kazanmasını sağlar. Meyan kökü cilt için önce kaynatılmalıdır. Kaynayan bitki ılıdıktan sonra cilde sürülür ve ortalama olarak 15 dakika ciltte bekletilir. Cilde tatbik edilen meyan kökü cilde ciddi anlamda katkı sağlar. Meyan kökü cilt için kullanılacağı zaman içerisine badem yağı damlatılarak etkisi arttırılabilir.

Ciltte meydana gelen koyu lekeleri gidermek için kullanılabilir. Meyan kökü çayı düzenli aralıklarla içildiğinde cildin devamlı nemli kalmasına ve esnek bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. Antioksidan bakımından zengin içeriğe sahip olan meyan kökü, ciltte oluşan kaşıntı, tahriş, beyaz döküntü, çatlama gibi daha pek çok cilt sorununa karşı iyi gelir. Kaynatıldıktan sonra cilde bir parça pamuk yardımıyla sürülebilir. Bunların haricinde sedef, egzama gibi cilt hastalıkları içinde meyan kökünden faydalanmak mümkündür.

İçerisinde yer alan B grubu vitaminler, protein, potasyum, fosfor, uçucu yağlar, aminler cilt sağlığının yanı sıra saç sağlığı içinde faydalıdır. Saç dökülmesini önler. Kaynatılarak hazırlanan suyuyla saçlar yıkandığında saç üzerinde faydalarından yararlanmak mümkün olur. Saçların daha sağlıklı, parlak ve canlı görünmesini sağlar. Kafa derisinde meydana gelen kaşıntı gibi problemlere karşı da iyi gelir.

Ağrı kesici: Meyan kökü kaynatılarak elde edilen çayı vücutta oluşan ağrıların yatışmasını sağlar. Eklem ağrıları için meyan kökü çayı topikal olarak ağrılı bölgeye uygulanabilir.

Depresyona iyi gelir: Antidepresan özelliği olan meyan kökü, sinir, yorgunluk gibi problemleri ortadan kaldırabilir. Bunun için çay şeklinde hazırlanarak tüketilmelidir.

Karaciğer sağlığını korur: Meyan kökü kullanılarak hazırlanan çay karaciğer sağlığını olumlu yönde etkiler. Günde bir defa meyan kökü çayı içerek karaciğer hastalıklarından korunmak mümkün olur.

Soğuk algınlığına iyi gelir: Meyan kökü soğuk algınlığına karşı faydalıdır. Soğuk algınlığı için yine çay şeklinde hazırlanarak tüketilebilir. Öksürük, grip, nezle, üşütme gibi soğuk algınlığına bağlı gelişen hastalıkların çabuk atlatılmasını sağlar. Metabolizmayı bu tür hastalıklara karşı aktif hale getirir.

Diyabete iyi gelir: Meyan kökü çay şeklinde tüketildiğinde diyabet hastalarına karşı faydalı olur. Diyabetli hastalar meyan kökünü alternatif olarak tercih edebilir ve içecek listelerine ilave edebilir.

Kalp sağlığına faydalıdır, kan basıncını düzenler: Yapılan çalışmaların sonucuna göre meyan kökü çayı kolesterole karşı faydalıdır. Çalışmalar meyan kökünün kolesterole iyi geldiğini kanıtlamıştır. Dolayısıyla kalp sağlığı içinde faydalı olan meyan kökü, alter ve damarlarda plak oluşumunu engeller. Kan basıncını düzenler, düzenli aralıklarla kullanıldığında mide ve kas ağrılarını da geçirir.

Enfeksiyona iyi gelir: Birçok enfeksiyon türüne karşı faydalı olan meyan kökü, enfeksiyon için çay şeklinde ya da tropikal olarak kullanılabilir.

Kilo vermeyi kolaylaştırır: Kilo vermek isteyen kişiler meyan kökünü çay şeklinde diyet listelerine ekleyebilir. Gün içinde bir defa meyan kökü çayı içmek diyette kişiye büyük fayda sağlar.

Mide sağlığını korur: Meyan kökünün içinde barındırdığı maddeler, mide sağlığını ciddi anlamda korur. Kabızlığa karşı faydalıdır, midede bakteri sebebiyle ortaya çıkan enfeksiyonlara karşı iyi gelir. Mideyi enfeksiyon hastalıklarına karşı korur. Mide ile ilgili yaşanabilecek sorunların oluşma riskini azaltır.

Meyan Kökü Neye İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Meyan Kökü Yan Etkileri

Meyan Kökü Yan Etkileri

Popüler İçerikler

Meyan Kökü

Meyan Kökü

Meyan Kökü Kullanımı

Meyan Kökü Kullanımı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Meyan Kökü Nedir?

Meyan Kökü Nedir?

Meyan Kökü Faydaları Nelerdir?

Meyan Kökü Faydaları Nelerdir?

İbrahim Saraçoğlu Meyan Kökü

İbrahim Saraçoğlu Meyan Kökü

Meyan Kökü Tozu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Meyan Kökü Tozu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Meyan Kökü Kortizon Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Meyan Kökü Kortizon Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?